fallback

КФН възложи проверка на дейността на "Градус"

Целта е да се разбере дали компанията е спазвала законите, след като е станала публична. Междувременно още един бизнесмен се оплака заради натиск и сплашване

19:36 | 10.05.21 г. 7
Автор - снимка
Създател

Комисията за финансов надзор (КФН) обяви, че се е самосезирала и е възложила проверка на дейността на „Градус“ АД. Целта е да се установи дали компанията е спазвала законодателството от момента, в който е станала публична, гласи съобщение на сайта на комисията.

Това се случва само ден, след като прокуратурата започна проверка във връзка с изнесените твърдения в комисията, проверяваща управлението на държавните компании и разходването на средства през последните 10 години. Проверката е провокирана от твърденията на бизнесмена Светослав Илчовски, който на 7 май сигнализира за множество нарушения, едно от които е за „кухи“ обороти, чрез които „Градус“ е излязла на Българската фондова борса.

В изявлението си от днес КФН посочва, че редовно проверява информацията, която постъпва при нея под формата на финансови отчети на публичните дружества, чиито акции са допуснати до търговията на регулирания пазар, включително и тези на „Градус“.

„За периода, през който дружеството е публично, от 2018 г. до настоящия момент, не са установени нарушения на законодателството, което се отнася до дейността на публичните дружества. Извършваната дейност от „Градус“ АД и неговите дъщерни компании до придобиване на публичен статут не подлежи на надзор от КФН“, посочва в изявлението си комисията.

Откакто „Градус“ е публична компания, в КФН не са постъпвали жалби и сигнали от хора, които са инвестирали в ценни книжа на компанията.

Комисията за финансов надзор допълва, че от август 2018 г. до края на април тази година общо изтъргуваният обем акции от капитала на „Градус“ е 10 147 626 акции, при най-ниска цена от 1,35 лева и най-висока – 1,85 лева.

Към 31 март 2021 г. балансовата стойност на една акция на дружеството е 1,30 лева. Цената при затварянето на пазара на 5 май 2021 г. е 1,56 лева, а към 7 май – около 1,45 лева, което означава, че има спад от 6,4 на сто.

„Горното не дава основания за съмнения за наличието на измами или нередности при продажбата на акции на дружеството на „Българска фондова борса“ АД“, пише КФН.

По-рано днес ръководството на „Градус“ направи официално изявление, в което посочи, че спадът на цената на акциите на дружеството през последните дни е ощетил инвеститорите с 24,36 млн. лева. Въпросното понижение е регистрирано след изявленията за дружеството пред парламентарната комисия за ревизия на кабинета „Борисов 3“.

От „Градус“ определят твърденията като откровени манипулации, тъй като не е направен опит за проверка на изнесената информация.

Междувременно на днешното заседание на временната комисия за ревизия на управлението на Борисов се появи нов бизнесмен - Павел Стоименов, който изнесе информация за други случаи на сплашване, включително с палежи, и плащане на ниски ренти в старозагорско отново заради "Градус".

По думите му в Стара Загора действа картел, който притиска земеделците да плащат ниски ренти и да не купуват и продават земеделска земя. Заради бизнеса му в региона с цел сплашване са били запалени офиси на неговата компания, както и къща на негова служителка, защото не се е съобразил с натиска да се плащат занижени ренти.

Преди месец фирмата на Стоименов се е опитала отново да наеме земи при по-добри ренти, но според него пратеник на Иван Ангелов им е поискал обяснения. Затова той е решил да продаде земите, които е купил през годините, и да изнесе дейността си в чужбина. Той обясни, че фирмата му е успяла да продаде 3 хил. дка, но под натиск на Ангелов цената на земята му е била свалена, въпреки че вече е имало договорка за продажбата ѝ.

Според него най-ниските ренти от земеделски земи са в старозагорско, а службите по земеделие предупреждават земеделците да свалят нивата на рентите, не да ги вдигат, защото се контролират от Ангелов.

Стоименов посочи още, че през 2014 г., преди да бъде въведено уведомлението за прехвърляне на фирми с sms, му е открадната фирма, притежавала 50 хил. дка земя, като земите в последствие са прехвърлени на трети лица. Съдът е отсъдил, че тези хора са били жертва на измама.

Председателят на комисията Мая Манолова предложи сигналът на Стоименов да се изпрати до прокуратурата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:49 | 13.09.22 г.
fallback